Muzeum Tatrzańskie

Informacje

Pierwsze kolekcje eksponatów etnograficznych, botanicznych i geologicznych zaczęto gromadzić dla muzeum w latach osiemdziesiątych XIX w. W 1920 r., niedaleko zakopiańskich Krupówek, powstał murowany gmach, który do dziś pełni funkcję głównej siedziby muzeum. Obecnie muzeum składa się również z sześciu filii w Zakopanem i czterech filii na Podhalu i Spiszu. W zabytkowych budynkach – drewnianych i murowanych – prezentowane są wystawy stałe i czasowe, pokazujące kulturę górali, sztukę artystów związanych z Zakopanem oraz historię i przyrodę Tatr i Podtatrza. Działalność muzeum opiera się nie tylko na prezentowaniu kolekcji muzealnych, ale także na pracach konserwatorskich oraz organizacji projektów edukacyjnych i kulturalnych, również we współpracy z innymi muzeami i instytucjami w Polsce i Europie. Muzeum Tatrzańskie jest najstarszym i największym muzeum regionalnym na południu Polski. 

W 2017 r. instytucji przyznano świadectwo dostępności w ramach projektu "Małopolska. Kultura wrażliwa. Poprawa dostępności instytucji kultury województwa małopolskiego dla osób z niepełnosprawnościami". 

Lokalizacja

Wskazówki dojazdu

Kontakt

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

ul. Zamoyskiego 25
Zakopane
tel. (18) 201 52 05

Atrakcje

11 maja 2018 r. (piątek)

Zwiedzanie Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza

10.00 - 18.00

Wszystkich ciekawych, czym charakteryzuje się styl zakopiański oraz co inspirowało zakopiańskich artystów w I połowie XX wieku, zapraszamy do zwiedzania Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza. Prezentowana wystawa przedstawia twórczość zakopiańskiej kolonii artystycznej do roku 1939.

W pięknych wnętrzach, w stylu zakopiańskim, pokazywane są m.in. portrety, fotografie i rysunki Witkacego, prace Rafała Malczewskiego i Zofii Stryjeńskiej, ołtarz Jana Szczepkowskiego, czy wyroby szkoły koronkarskiej i snycerskiej oraz fotografie i plakaty. Historia samej Okszy wpisana jest w dzieje stylu zakopiańskiego. Willa jest trzecim dziełem Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego.

Budynek, który znajduje się przy ul. Zamoyskiego 25, wzniesiony został w latach 1895-1896 przez góralskich cieśli pod kierunkiem Wojciecha Roja i Jana Obrochty.  

Wstęp wolny na hasło: Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Strona internetowa instytucji: muzeumtatrzanskie.pl

Data i godzina atrakcji: 11 maja 2018 roku 10:00

12 maja 2018 r. (sobota)

Spektakl "Pchła Szachrajka" - godz. 11.00

11.00 - 12.00


Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na spektakl "Pchła Szachrajka" do Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego), ul. Zamoyskiego 25.

W przedstawieniu zaprezentują się uczniowie klas III Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej, którzy szlify aktorskie zdobywają pod okiem p. Katarzyny Pietrzyk - aktorki Teatru Witkacego. 

Wstęp wolny.

Strona internetowa instytucji: muzeumtatrzanskie.pl

Data i godzina atrakcji: 12 maja 2018 roku 11:00

11-13 maja 2018 r.

Darmowe bilety

Podwójne zaproszenia do wygrania w konkursie internetowym w dniach 23-30 kwietnia 2018 r. na profilu "Małopolska. Fundusze Europejskie" na portalu Facebook.

Data i godzina atrakcji: 11 maja 2018 roku 09:00